Autor:
Zoll Fryderyk ,
Trzaskowski Roman ,
Strugała Radosław ,
Pisuliński Jan ,
Machnikowski Piotr ,
Tytuł: Kodeks cywilny księga pierwsza część ogólna projekt komisji
Wydawnictwo: Wydawnictwo C. H. Beck
ISBN / ISSN: 83-255-9480-0
Rok wydania: 2017
Wydanie nr: 01
Ilosć stron: 240
Stany prawne:
cena netto: 113.33 zł cena brutto: 119.00 zł
cena promocyjna: 109.48 zł
Uwagi:
Prezentowana publikacja to projekt Księgi I – Części ogólnej Kodeksu cywilnego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego działającej przy Ministrze Sprawiedliwości przyjęty w 2015 r. z objaśnieniami opracowanymi przez członków zespołu problemowego KKPC.
W 2008 r. ukończono pierwszy projekt Księgi I – Części ogólnej nowego kodeksu. Uwzględniając konieczność rozważenia zasadności zgłaszanych w dyskusji uwag oraz biorąc pod uwagę potrzebę dostosowania go do zmieniającego się prawa UE i uzgodnienia go z opracowywanymi równocześnie projektami pozostałych ksiąg kodeksu, Komisja Kodyfikacyjna zdecydowała poddać projekt Księgi I rewizji. Prezentowana obecnie wersja projektu jest wynikiem tych prac.
W toku prac zaproponowano wiele zmian ‒ nie tylko nowe brzmienie wielu przepisów projektu, ale także zmiany w jego strukturze, m.in.:
- wprowadzono zmiany struktury projektu polegającej na jego podziale na tytuły i rozmieszczeniu określonych materii w poszczególnych tytułach. Zmiany te polegają przede wszystkim na znacznym ograniczeniu rozmiaru regulacji pojęcia i statusu przedsiębiorcy oraz rezygnacji z regulowania w części ogólnej przedmiotów obrotu takich, jak przedsiębiorstwo czy gospodarstwo rolne (regulacje te znajdą się w przepisach dalszych ksiąg kodeksu),
- w efekcie np. zbędne stało się wyróżnianie tytułu, który gromadził regulacje poświęcone konsumentowi, przedsiębiorcy, przedsiębiorstwu i gospodarstwu rolnemu, i budził wątpliwości co do jednolitości regulowanej w nim materii,
- tytuł poświęcony obliczaniu terminu umieszczono po przepisach o przedstawicielstwie, uznając, że te ostatnie wykazują ścisły związek z przepisami o czynnościach prawnych i innych oświadczeniach i z tego względu powinny znaleźć się w bezpośrednim ich sąsiedztwie,
- nową jednostką redakcyjną jest Tytuł V „Rozporządzanie prawami”. Jego wprowadzenie jest efektem spostrzeżenia, że w obecnym stanie prawnym wiele zagadnień związanych z przenoszeniem praw podmiotowych normowane jest oddzielnie dla poszczególnych rodzajów praw, ale w zbliżony sposób.
O ile treść przepisów została przedyskutowana i przyjęta przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego na posiedzeniach plenarnych, to prezentowane w publikacji objaśnienia nie były już przedmiotem dyskusji plenarnej. Zakończenie prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego w grudniu 2015 r. uniemożliwiło omówienie i zatwierdzenie pełnego tekstu projektu, obejmującego objaśnienia do poszczególnych przepisów.
Tekst objaśnień został przygotowany przez byłych członków zespołu problemowego:
- Piotr Machnikowski – art. 1–7, 52–62, 146–164,
- Radosław Strugała – art. 8–51, 106–113, 140–145,
- Fryderyk Zoll – art. 63–69, 78–95,
- Roman Trzaskowski – art. 70–77, 96–105,
- Jerzy Pisuliński – art. 114–139.
Publikacja stanowi jednocześnie zachętę dla praktyków i teoretyków prawa do dalszych wypowiedzi odnośnie kształtu nowego kodeksu cywilnego.