Komentarz jest aktualnym i praktycznym przewodnikiem po ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. W opracowaniu uwzględniono też przepisy ogólne ustawy Prawo spółdzielcze z 1982 r., które odnoszą się do spółdzielczości mieszkaniowej, oraz przepisy ustawy o własności lokali, w szczególności w kontekście zarządzania własnością należącą do członków i spółdzielni po wyjściu z reżimu zarządzania spółdzielczego.
Siódme wydanie podsumowuje doświadczenia i przedstawia dorobek judykatury w tym segmencie prawa po rewolucyjnych zmianach uwłaszczeniowych dokonanych nowelami z czerwca 2007 r. i z grudnia 2009 r. oraz nieudanych próbach modyfikacji funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych z lat 2011 i 2012, grożących destabilizacją i chaosem organiza-cyjno-prawnym spółdzielni. Szczególnie wnikliwej analizie poddano w komentarzu przepisy dotyczące odrębnej własności lokali i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz regulujące zarządzanie spółdzielczym zasobem mieszkaniowym i odrębną własnością lokali w autonomicznym zarządzaniu spółdzielczym.
Autor przywołuje i omawia najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, sądów apelacyjnych i sądownictwa administracyjnego, starając się uchwycić wio-dące kierunki orzecznicze judykatury. Książka zawiera również wzory ważniejszych pozwów i wniosków sądowych w zakresie praw i roszczeń spółdzielni oraz członków, wyciągi z najistotniejszych dla spółdzielni mieszkaniowych ustaw, a także skorowidz przedmiotowy. Publikacja jest przeznaczona w szczególności dla adwokatów, radców prawnych i sędziów oraz członków i władz spółdzielni mieszkaniowych.
Roman Dziczek sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, specjalista w zakresie prawa rzeczowego i spółdzielczego. Jest autorem opracowań oraz komentarzy dotyczących szeroko rozumianej problematyki mieszkaniowej i nieruchomości. Stan prawny na 1 listopada 2014 roku.