Szczegóły wybranej pozycji

Autor:
Kwiatkowski Stefan M. ,
Gawroński Krzysztof ,
Barszczewski Janusz ,
Gorczyński Andrzej ,
Lęcznarowicz Elżbieta ,
Ludwiniak Robert ,
Pszczółkowski Ryszard ,
Serafin Teresa ,
Symela Krzysztof ,
Puchacz Krzysztof ,
Pomianowska Małgorzata ,
Wawrzeńczyk Monika ,
Wojciechowski Tadeusz ,
Plich Mateusz ,
Modrzewska Elżbieta ,
Marciniak Lidia ,
Latuszkiewicz Jerzy ,
Barszczewska Bożena ,
Chojnicki Jan ,
Tytuł: Meritum prawo oświatowe 2016 /abc/
Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska
ISBN / ISSN: 83-8092-454-3
Rok wydania: 2016
Wydanie nr: 03
Ilosć stron: 1302
Stany prawne:
cena netto: 189.52 zł cena brutto: 199.00 zł
cena promocyjna: 183.08 zł
Uwagi:
Książka zawiera kompleksowe informacje z zakresu prawa oświatowego, prawidłowy sposób jego interpretacji, stosowania, a także klucz do rozwiązywania bieżących problemów prawnych.
W przykładach zastosowania prawa oświatowego autorzy sięgają do orzecznictwa Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, wojewódzkich sądów administracyjnych i sądów powszechnych tak, aby czytelnik podejmujący niejednokrotnie samodzielną decyzje był przekonany o poprawności przygotowanej dokumentacji.
Każdy z odbiorców książki znajdzie w niej przykład i sposób rozwiązania własnych problemów, argumenty niezbędne do podjęcia decyzji oraz jej uzasadnienie. Przytoczone przykłady utwierdzą Czytelnika w przekonaniu, że przygotowane dokumenty przyniosą korzystne rozstrzygnięcie. Poradnik zawiera szereg wskazówek praktycznych, jak należy postąpić w konkretnej sytuacji. Każdy temat kończy się swoistym podsumowaniem, tj. wskazaniem konkretnych podstaw prawnych, wiodącego orzecznictwa oraz literatury przedmiotu. Publikacja posiada rozbudowany indeks rzeczowy umożliwiający szybkie odszukanie interesującego tematu czy pojęcia.
Adresaci:
Nauczycieli i innych pracowników szkół i placówek zainteresują zapewne rozdziały związane z ich stosunkiem pracy, kandydatów na dyrektorów - zagadnienia zarządzania kapitałem ludzkim i zasobami materialnymi, dyrektorów - sprawowanie nadzoru pedagogicznego i planowanie rozwoju szkoły i placówki oraz gospodarka majątkiem i finansami, organy prowadzące - zapewnienie środków własnych i z budżetu państwa na funkcjonowanie szkół i placówek, zaś sprawujących nadzór pedagogiczny - obszar realizacji polityki oświatowej państwa.
W nowym wydaniu uwzględniono m.in.:
- najnowsze zmiany, poszerzając formułę publikacji o część metodyczną, co ułatwi Czytelnikowi nabycie umiejętności czytania prawa i jego właściwej interpretacji; wskazano więc, jak czytać i rozumieć prawo oświatowe oraz jak je stosować;
- nowo dodany rozdział z omówieniem ważnych kompetencje nauczycieli i kadry kierowniczej systemu oświaty;
- wszystkie (od 2014 roku) nowelizacje ustawy według stanu prawnego na 31 sierpnia 2016 r.;
- zmiany dotyczące:
- organizacji i funkcjonowania wychowania przedszkolnego zawarte w tzw. ustawie przedszkolnej,
- przyjmowania do przedszkoli szkół i placówek - szczegółowe omówienie tzw. ustawy rekrutacyjnej,
- podręczników oraz programów szkolnych,
- zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy,
- systemu egzaminów zewnętrznych.
Ponadto:
- zmieniono zawartość i układ poszczególnych części, odstępując od przyjętej wcześniej systematyki zbliżonej do ustawy o systemie oświaty na rzecz układu zadaniowo-problemowego, co czyni ją bardziej czytelną, a nazwy podrozdziałów konkretnie prezentują ich zawartość;
- z orzecznictwa i literatury wybrano i przedstawiono reprezentatywne poglądy, które mają pomóc w rozumieniu i stosowaniu odpowiednich regulacji prawych oraz w podejmowaniu decyzji i zarządzaniu systemem oświaty w różnych jego obszarach i na poszczególnych szczeblach struktury.
- wyeksponowano tzw. istotne ścieżki problemowe w postaci odrębnych rozdziałów lub wątków wewnątrz rozdziałów, np.:
- zarys regulacji obowiązków edukacyjnych,
- specyfika szkolnictwa zawodowego,
- egzaminowanie zewnętrzne,
- nadzór pedagogiczny,
- wymagania techniczne i eksploatacyjne budynków oświatowych.
Zmiany mają na celu skuteczne wprowadzenie Czytelnika w obszar prawa jako narzędzia zarządzania systemem oświaty. Treści - sformułowane językiem praktyków - ułatwią nabycie umiejętności czytania prawa i jego właściwej interpretacji. Konsultantem i współautorem obecnego wydania publikacji jest profesor Mateusz Pilich (UW).